מאמר חדש בנושא ניסויים בבע"ח מאת מרצה בכיר למשפטים

לאחרונה פורסם המאמר "חופש המידע נגד חופש ההסתרה, חופש הביטוי נגד חופש העינוי: ניסויים בבעלי חיים מאחורי דלתות המעבדה", מאת ד"ר אסף הרדוף, מרצה בכיר למשפטים במכללה האקדמית צפת. המאמר ריגש אותנו עד דמעות. בניתוח חד ומדוייק מוצג אחד הנושאים המרכזיים שעליהם אנו נלחמים כבר עשרים שנה: זכות הציבור לדעת מה קורה במעבדות הניסויים הנעולות. זוהי זכות גדולה עבורנו שהמחבר, שנחשף במהלך הכתיבה למאבקים המשפטיים שאנחנו מנהלים, הקדיש את המאמר לעמותה למען מדע מוסרי.

כותב המחבר: "המאמר אינו עוסק בשאלה אם ואילו ניסויים הם ראויים, אלא בשאלת חופש המידע בנושא. מכל הפגיעות האנושיות השיטתיות, המגוונות והקשות בבעלי החיים – עולם הניסויים הוא האפל מכל, וכמעט שאין לנו מושג מה נעשה, למי, כמה פעמים, כיצד ומדוע. מידע הוא מפתח לשינוי ציבורי לטובה של המציאות. המאמר קורא לשחרור מידע, למיטוט דלתות המעבדה, כדי שהאמפתיה האנושית תוכל להיכנס."

המאמר מציג חלק מן המאבקים המשפטיים שנוהלו לאורך השנים, על ידינו ושותפים לדרך, כדי להביא לחשיפת המידע; חושף את האינטרסים העומדים מאחורי המאבק של הממסד להמשך ההסתרה; וקורא להגברת השקיפות, כאמצעי חיוני להגשמת זכות הציבור לדעת, החיונית כל כך במדינה דמוקרטית. הלוואי ומאמר זה יפתח את עיניהם של המחוקקים, של השופטים ושל מקבלי ההחלטות, ויגרום להם להוביל שינוי של חשיפת מידע ושל שיח פתוח כפי שנעשה במדינות רבות, וכפי שראוי שיהיה בחברה פתוחה ודמוקרטית.

תודה ענקית לד"ר אסף הרדוף על שבחר לעסוק בנושא ועל הכתיבה החשובה, המעמיקה והיסודית. תודה למערכת "המשפט" על הפרסום. תודה לשורה ארוכה של אנשים טובים ומוכשרים מאין כמותם, שנרתמו למאבק למען השקיפות בתקופות שונות, ותרמו, כל אחד במקומו, בכשרונו ובמסירותו, למאבק החשוב כל כך, לשפיכת אור על מחשכי הניסויים: שגיא אגמון, יוסי וולפסון, ליב סגל, ערן לב, עו"ד גלעד הלר, גלעד רוגל, חגי אשלגי, דרור סלעי

את המאמר ניתן לקרוא כאן: לקריאת המאמר

לצפיה בפייסבוק

Photo by Jose Fontano on Unsplash

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.