"לא ניתן להכריח את אל על להטיס בע"ח לניסויים" (nrg)

בחוות דעת שהגיש היועץ המשפטי לממשלה לבית המשפט המחוז, ממליץ וינשטיין שלא ראוי לכפות על חברת אל על הובלת בעלי חיים לצורך ניסויים

נועם שרביט

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, סבור כי לא ניתן לכפות על חברת אל על להטיס בעלי חיים, ובכלל זה קופים, לצורך ניסויים ביו-רפואיים. וינשטיין מסר את עמדתו זו לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה, הדן בתביעה של המוסדות להשכלה גבוהה בישראל נגד חברת אל על.

בתחילת השנה, כאמור, הגיש ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) תביעה משפטית שמטרתה לאלץ את אל על להטיס בעלי חיים לניסויים. זאת שלאחר לפני כמעט שנתיים הודיעה חברת התעופה כי לא תטיס בעלי חיים למטרה זו.

"הצעד בו נקטה אל על מהווה פגיעה אנושה במאבק לריפוי מחלות ולהצלת חיי אדם", טענו בוור"ה. "מחקרים אלה, הנעשים באופן המצומצם ביותר ותוך קיום הנהלים המחמירים ביותר, אפשרו בעשורים האחרונים פיתוח של תרופות וריפוי של מחלות שונות", אמרו אז עוד.

כעת, הגיש היועץ המשפטי לממשלה את חוות דעתו. "על אף חשיבותם של הניסויים בבעלי חיים למחקר המדעי וחיוניותם לבריאות הציבור ולקידום המדע ולמציאת מזור למחלות בבני אדם ובבעלי חיים, לא ניתן ולא ראוי לכפות על אל על הובלת בעלי חיים לצורך ניסויים", נכתב במסמך שכתב עו"ד תמר עיני-ורדון, סגן בכיר בפרקליטות מחוז תל אביב, בשם היועץ המשפטי לממשלה.

היועץ סבור כי יש לבצע ניסויים בבעלי חיים במקרים המתאימים לכך ובכפוף להוראות הדין. "קיימת חיוניות רבה לבריאות הציבור ויש לכך חשיבות בקידום המדע ולמציאת מזור למחלות, הן בבני אדם והן בבעלי חיים", נכתב עוד. "יחד עם זאת, בנסיבות הקיימות, אין בכך כדי להוות עילה להצדיק להתערב בשיקול דעתה של אל על ולאכוף עליה הובלת בעלי חיים לצרכי ניסויים בניגוד לרצונה".

מארגוני בעלי החיים (עמותת תנו לחיות לחיות, ארגון נח – ארגון הגג של הארגונים למען בעלי חיים בישראל, העמותה למען מדע מוסרי ועמותת מאחורי דלתות המעבדה) נמסר בתגובה להמלצה: "הארגונים מברכים על עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה. מדובר בתביעה מופרכת, של גופים שמנסים לעשות שימוש לרעה בכוחם האדיר ולהשתמש בבית המשפט ככח נגד לשינויים חברתיים שדעת הקהל הנאור בישראל היא שיצרה אותם. אנו מקווים שכעת, לאור עמדת היועץ המשפטי לממשלה, ייסתם הגולל על הנסיון הנפסד הזה של חלקים מסויימים בממסד האקדמי לרתום את האוניברסיטאות למסעות משפטיים חסרי בסיס והרי אסון לדמוקרטיה הישראלית. מדובר בתביעה שהמניע לה הוא אינטרסים כלכליים צרים וחוסר הבנה שהציבור בישראל אינו מוכן עוד לעבור בשתיקה על התעללות מיותרת בבעלי חיים"

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.